بالاده "زادگاه من"
همه چیز درباره بالاده 
قالب وبلاگ
در فاصله 60 کیلومتری شهرستان کازرون ازجاده کازرون- فراشبند وبعد از گذشتن از میان روستای دادین وجاده پرپیچ وخم وخلوتی که منظره بدیع وزیبای اطراف آن چشم هر بیننده ای را می نوازد،روستای سرمشهد قرار دارد.

این روستای تاریخی ودورافتاده ومنطقه زیبای اطراف آن در روزگاران باستان به علت داشتن مراتع وسیع ورودخانه های متعدد وپرآب مورد توجه مردم وحتی شاهانی که علاقه زیادی به شکار داشتند،قرار داشته است.به طوریکه در این منطقه آثار پراکنده ومتنوعی خصوصاً از زمان ساسانیان بجای مانده است.

یکی از این آثار تاریخی که درفاصله دو سه کیلومتری نرسیده به سرمشهد ودر فاصله چند صدمتری از جاده واقع شده است،تل خندق نام دارد که مربوط به دوره ساسانیان می باشد. این اثر خاکریزی مدور به ارتفاع تقریبی 13 متر است که به شکل مدور وبا گِل دست ریز ساخته شده است .کاربرد این تَل دقیقاً مشخص نیست وحدس زده می شود که بیشتر جنبه دفاعی داشته باشد.

اما اثر تاریخی منحصر به فرد دیگری که در انتهای روستای سرمشهد ودر دیواره کوه ودرارتفاع 20متری حجاری شده است مربوط به پنجمین پادشاه ساسانی بهرام دوم می باشد.در این اثر زیبا که متاسفانه قسمت های بیشتر آن از بین رفته است ،بهرام به خاطر محافظت از فرزند وهمسرش در حال جدال با دو شیر نر مشاهده می شود.

تاج بهرام با دوبال در طرفین وگوی بزرگی برروی آن واقع شده است ،موهای او مجعد وبلند از دو طرف تاج بیرون زده است وگوشواری در گوش وگردنبندی در گردن او دیده می شود.

ریش او در زیر چانه بسته شده ودر صورت مصمم وی آثار شجاعت به خوبی موج می زند.شلوار او مانند دیگر شاهان ساسانی پرچین وگشاد وشنلی شاهانه بر روی دوش وی آویخته شده است.

پشت سر بهرام دوم فرزند جوان وی قرار دارد که متاسفانه صورت وی به سختی قابل مشاهده است واو نیز شمشیری بر کمر دارد وبعد از او ملکه مادر ایستاده که یک دست خود را در دست همسرش بهرام قرار داده وموهای او از زیر تاج بیرون ریخته است.

پشت سر ملکه فرد دیگری که صورت او کاملاً تخریب شده ایستاده که گفته می شود کرتیر موبدان موبد معروف است.

شاه ساسانی یکی از دو شیر را کشته وشمشیر خود را تا نیمه در شکم شیر دوم که به طرف وی خیز برداشته است ،فرو کرده است.

در بالای این اثر کتیبه ای بزرگ به خط پهلوی ساسانی که مربوط به کرتیر می باشد ،قرار دارد .در این کتیبه که یکی از چهار کتیبه معروف کرتیر می باشد،وی از خدماتی که برای استحکام دین زردشت متحمل گردیده وموفقیت هایی که نصیبش شده وکیفر گناهکاران وپاداش نیکوکاران وکشف شهودی که برای او در عالم رویا دست داده ،بحث می کند.

در بالای این کتیبه ودر سمت راست آن پنجره ای مستطیلی در دیواره کوه تراشیده شده واز دو طرف تا عمق یک متری ادامه داده شده است .به نظر می رسد که این حفره که دسترسی به آن بسیار سخت وخطرناک است برای قرار داده شدن جسد شاه ساسانی کنده شده باشد.

واما مطلب جالب ومضحک آنکه در پایین این کوه تابلویی فلزی از طرف اداره میراث فرهنگی نصب گردیده وادعا شده که این اثرتاریخی در سال 1318 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و تحت حفاظت اداره میراث فرهنگی قرار دارد.اما سئوال این است که آیا محافظت از این آثار تاریخی یعنی فقط نصب یک تابلو؟

آیا نباید مسئولین به خود بیایند وبه طور جدی وکارشناسانه از این آثار ملی وتاریخی محافظت کنند؟

براستی آیندگان در مورد ما چه قضاوتی خواهند کرد؟

 

 

منبع :وبلاگ کازرون شهرسبز- اسماعیل صنفی آزاد

 

[ دوشنبه ۱۱ آبان۱۳۸۸ ] [ 9:45 ] [ (امیررضا و امیر محمد) بچه یل بالاده ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سلام
سلامي به بوي گل نرگس
به مانايي چارطاق خومون
به بلنداي قلات گوتو
به زلالي چشمه دادين
به سرسبزي چلتيك سال پر بارون
و به صفا صميميت صداقت و زيبايي دل بالاده ايهاي با صفا
سلام گرم فرزند بالاده را پذيرا باشيد
...........................................
توجه: تلاش میشود که ایشالا این وبلاگ بیان کننده دیدگاههای شما عزیز همولاتی هم باشد.خواهشمندم چنانچه مطلبی را برای ارائه دارید حتما به من ایمیل بزنید تا با نام خودتون در این وبلاگ قرار بگیرد.

ممنون از همه شما همشهریهای با مرام


امکانات وب
  • دانلود فیلم
  • دانلود نرم افزار
  • قالب وبلاگ